Log In/Sign Up
Your email has been sent.
709 West Ave
Jenkintown, PA 19046

Building Size
4,350 SF
Building Class
C
Year Built
1920
Price
$750,000
Price Per SF
$172.41
Percent Leased
100%
Tenancy
Multiple
Building Height
2 Stories
Building FAR
1.96
Lot Size
0.05 AC
Zoning
TC
Frontage
23’ on West Ave
Amenities
- Bus Line
- Restaurant
- Air Conditioning
Property Taxes
| Parcel Number | 10-00-05032-007 | Improvements Assessment | $69,510 |
| Land Assessment | $66,340 | Total Assessment | $135,850 |
Property Taxes
Parcel Number
10-00-05032-007
Land Assessment
$66,340
Improvements Assessment
$69,510
Total Assessment
$135,850
1 of 20
Videos
Matterport 3D Exterior
Matterport 3D Tour
Photos
Street View
Street
Map